«Авангард» Мерефа - футбольний клуб, який виступає в чемпіонаті Харківського району, за підсумками першого півріччя сезону 2018 року знову звернув на себе увагу, завершивши перше коло в турнірній таблиці Південної Конференції району на першому місці.
Стабільність, з якої Авангард демонструє кожен сезон високі результати, свідчить про серйозний підхід до спортивної діяльності в місті великого козацького отамана.
Спробуємо позначити складові успіху. У кожному успіху є кілька факторів. Напевно має значення і духовно історична сила громади, яка надихає футболістів мужньо і з повною віддачею боротися в кожному матчі.
Але в кінцевому підсумку результат залежить від злагодженої роботи декількох ланок і конкретних людей на своїх місцях. Чітко налагоджується адміністративна частина. Чітко вибудовується вертикаль виховання юних футболістів. Прониклива і кропітка робота тренерів з людьми. Все це складові успіху, яким тепер сприяє і проведена в Мереф'янськой громаді реформа. Мерефа тепер є об'єднаною територіальною громадою разом з навколишніми селищами. А механізми децентралізації і самоврядування дали нові додаткові можливості і в розвитку футбольної сфери.

У 2017 року у мереф'яській територіальній громаді створено відділ у справах молоді та спорту. Почали виділятися кошти, суми яких стало достатньо для оплати за суддівство і для технічного забезпечення проведення матчів. Завдяки сприянню відділу в 2018 році вперше за сім років виділені гроші на придбання нової форми. Футболісти, сподіваються, що фінансування буде з часом збільшуватися, і гравці зможуть без проблем також купувати і нові бутси кожен сезон, так вартість пари ігрового взуття для гідної команди становить від двох тисяч гривень. А нормальний ігровий м'яч коштує від тисячі гривень.
До цього всі минулі сім років основне фінансове навантаження лягали на плечі відомого Мереф'янської підприємця.
Також необхідно відзначити, що в районних змаганнях Мереф'янську громаду представляє ще один клуб під назвою «Трофей» з селища Селекційне. З 2018 року виконавчий комітет приділяє увагу і цій команді, вирішуючи питання з транспортом на далекі виїзди та допомагаючи у вирішенні технічних питань.
Говорячи про сучасний футбольний клуб «Авангард» не можливо не згадати те, на якому фундаменті закладені його успіхи. І справа навіть не в тому, що зародження футбольного клубу Мерефи сталося раніше за всіх відомих клубів Східної України - в 1909 році і не в тому, що саме це футбольне поле за міжнародними стандартами побудовано ще в 1912 році, що фактично є історичною пам'яткою.
Історія пам'ятає участь футбольного клубу під назвою «Авангард», який в кінці минулого століття представляв місто Мерефу в загальнонаціональних змаганнях аматорських команд. Але це була зовсім інша історія, пов'язана зовсім з іншими людьми, за часів, коли клуб офіційно відносився до Мереф'янського склозаводу.
У 1996 році команда під назвою «Авангард» Мерефа навіть подала заявку на участь в Професійній лізі України. Але під прапорами склозаводу з цією назвою вдалося зіграти тільки перше коло чемпіонату. У зв'язку з банкрутством заводу на друге коло команда вийшла вже з назвою «Металіста», продовживши грати ще кілька сезонів під вивіскою «Металіст-2». А стадіон в Мерефі не бачив організованого футболу все друге півріччя 1996 року - матчі проводилися в Харкові.
Навесні 1997 року відродження Мереф'янської «Авангарду» відбулося завдяки виключно місцевим ентузіастам. Мерефа - місто славних футбольних традицій. Тому не дивно, що виключно за рахунок місцевих ресурсів була «з нуля» зібрана команда і заявлена ​​в чемпіонат району. Данніков Анатолій Андрійович досі керує клубом з того часу, завжди добрими словами великої вдячності згадуючи  сподвижників що пішли: тренера Жукова Григорія і капітана першого складу Сорокіна Михайла.
Також протягом 20 років надійною опорою головного тренера був і залишається Сайко Олександр, який пройшов разом з командою всі негаразди і всі тріумфи. Саме за його безпосередньої участі на рубежі століть почали проводитися турніри, починаючи від рівня «вуличних» і до рівня обласних. Турнір пам'яті Якименка, одного з провідних гравців складу 90-х, гримів на всю область. Як згадує Сайко Олександр: «Авангард» піднімали «всією великою родиною». При цьому до 2007 року клуб не мав постійного спонсора. Історія пам'ятає з десяток прізвищ, які брали участь в долі Мереф'янської клубу, але це треба було мати мужність і віру, щоб пережити ту невизначеність, коли перед кожним сезоном стояло питання - чи зможе минулорічний спонсор підтримати команду в наступному сезоні і де шукати нових.

У 2000 році «Авангард» став чемпіоном району, приходить молодь, з роками награється новий склад. Результат плідної роботи по організації клубу і вихованню юних футболістів у наявності - з 2011 року «Авангард» в першості району займає виключно призові місця. А 2013 рік приніс в літопис клубу «золотий сезон» - перемогу і в чемпіонаті і в Кубку району.
Ще в перші роки відродження футбольного клубу в Мерефі було прийнято принципове рішення - в команді будуть грати тільки місцеві мешканці і місцеві вихованці.
У 2018 році за підсумками першого кола «Авангард» лідирує в Південній Конференції чемпіонату району. І ця команда складається виключно з місцевих вихованців.
«Авангард» Мерефа на сьогоднішній день єдиний клуб в районі, який виступає без «легіонерів» - без запрошення вихованців з інших дитячих шкіл, без запрошення людей з інших територіальних громад.
Славні традиції продовжуються. В черговий раз тренер Данніков Анатолій Андрійович згуртував футболістів нового покоління футболістів, які прийшли на заміну поважним вже ветеранам.
Кістяк команди залишається незмінним протягом декількох років.
Дитячо-юнацька спортивна школа знаходиться тепер на балансі місцевого виконавчого комітету. З дітьми і юнаками займаються молоді тренери ДЮСШ: Субота Олександр і Поживотько Олександр, які в свою чергу є також гравцями основного складу «Авангарду».
У футбольних класах спортивної школи займається кілька десятків дітей різного віку і, дивлячись на приклад старших футболістів, кожен з них мріє грати в головній команді «Авангарду». Для Суботи і Пожівотько - це не робота - це покликання, це спосіб життя, це служіння людям. Обсяг виконуваної ними роботи значно перевищує офіційні методичні плани. Уявіть, що крім планових змагань вони ще під свою відповідальність, при сприянні батьків, зрозуміло, возять дітей на безліч турнірів по всій Україні!
Дивна душевна обстановка панує на стадіоні «Авангард» під час матчів, трибуни якого збирають іноді до трьохсот глядачів, що навіть більше, ніж на деяких матчах професійної ліги.
Ще б! Коли всі місцеві, всі свої! Люди приходять і знають, що на полі грає «ото син того то», «від онук того то». Приходять друзі і родичі гравців, приходять зграйки дівчат. Тут все по-домашньому, все своє і всі свої. Тому стадіон «Авангард» став, кажучи офіційною мовою, важливим «соціумообразующім фактором громади».
Стадіон і клуб планомірно розвиваються, територія з кожним роком потроху упорядковується, а мереф'янські футболісти прагнуть завжди бути кращою командою району.
«Авангард» Мерефа показує свої цінності і наміри справами - замість гучних фраз про виховання підростаючого покоління - бере і займається з дітьми понадпланово. Замість вивісок про патріотизм - бере і виховує місцевий патріотизм, формуючи клуб виключно за рахунок місцевих людських ресурсів. Шлях обрано правильний, цілі і завдання зрозумілі - побажаємо удачі клубу і його людям у всіх їхніх прагненнях!